Online-psiholoski-centar

petak, 19. prosinca 2014.

Panični napadi - Samopomoć


Kako se nositi na prirodan način sa paničnim napadima


Iskustva osoba koje se imale bliski susret sa paničnim napadom su jednostavno - zastrašujuća ! Mnogi od njih imaju osjećaj da će doživjeti srčani udar,moždani udar, pucanje velikih krvnih sudova, zatim da će izgubiti svijest i pamet. U svjetlu olakšavanja nošenja sa tim zastrašujućim iskustvom pružit ću vam nekoliko savjeta koji bi vam trebali biti na umu kad god osjetite nervozu ili tokom samog paničnog napada. Generalno ne postoji magična tableta koja će otkloniti vaš napad panike,ukoliko ne radite na tome da isti razumijete zašto vas se događa kao i da ojačate u borbi protiv njega.


Kao prvo,od samog straha i razmišljanja još niko nije umro,niti mu se desilo nešto loše,pa tako neće ni vama,to je činjenica. Znam da je teško tokom paničnog napada razmišljati pozitivno jer su sve misli uperene ka ispitivanju onoga što vam se trenutno dešava i borbe za goli život. Borba se vodi protiv nepostojeće prijetnje,dakle nečega što u stvarnosti ne postoji,ali vaš oslabljeni organizam interpretira kao da postoji opasnost i priprema vas na "borbu ili bijeg". Konstantno vam treba biti na umu činjenica da će to ubrzo proći,da se nećete onesvijestiti,izgubiti pamet,učiniti nešto loše sebi i drugima ,i to samo zbog toga što ste i do sada imali napade i ništa loše se nije desilo.

Kada osjetite da je napad panike neizbježan,potrebno je da počnete disati na sljedeči način : Udisati vrlo duboko u trajanju od 4 sekunde,tako da vam se pluća ispun zrakom. Zadržati zrak naredne 2 sekunde. Nakon toga ispuštati polako zrak u trajanju od 6 sekundi i opet iznova sve to.
Objašnjenje : pojedine osobe tokom paničnih napada osjećaju pojačano trnjenje i kompletnu utrnulost uglavnom ruku ili nogu,a nekada i vrata,glave kao i osjećaj izmaglice,kao da će se onesvijestiti i slično.To je posljedica prebrzog plitkog disanja i disbalansa u odnosu kiseonik/ugljen dioksid u krvi i tkivima,pa tako povećanje unosa kiseonika izaziva navedene senzacije ,a u glavama osoba se odvija drama "evo trne mi ruka,sad ću da doživim moždani udar". Nema mjesta za paniku,kako je nastalo trnjenje tako će i proći sve dok se pridržavate navedenog.

Obično osobe kada ih spopadne panika,trče da se umivaju hladnom vodom. To se pokazalo kao neefikasno iz tog razloga što kvašenje glave i vrata hladnom vodom sužava krvne žile,u ovom slučaju vene koje su površnije smještene u vratu i glavi,tako da se ubrzava oticanje krvi što zbog samom povećanja krvnog pritiska uzrokovanog strahom i panikom ima negativan uticaj.

Misli su usmjerene ka vizualiziranju toga da će vam biti bolje.I nakon nekoliko minuta,tako će vam i biti- bolje. Vremenom će te sve više napredovati i svaki put će vam biti lakše kontrolisati,sve do trenutka kada će te moći u hodu da se rješavate misli i simptoma koji vas muče.Ali je neophodno da ne odustajete pa čak i onda kada ne djeluje sve ovo navedeno,jer mozak voli da se igra sa osobama pogođenim panikom,i često ih zavarava.Neprestano mora vam u glavi da se odvija film "nije mi ništa,ovo je trenutno,proći će brzo,neće se desiti ništa loše jer se i do sad nije ništa loše desilo".

Neke osobe pribjegavaju skakanju i pokušavaju da na taj način skrenu misli,što je kontraproduktivno jer podiže pritisak kao i povećava ekscitabilnost nerava,što može povećati sve simptome. Udobno se smjestite,podignite noge na neku uzvisinu tako da se krv slijeva prema trupu i dišite kao što sam vam već predložio.. Ostanite jaki i pozitivni,to je ključ svakog ozdravljenja.

nedjelja, 14. prosinca 2014.

Liječenje depresije kod žena

Liječenje depresije kod žena

Velika većina žena koje pate od depresije dobije iste tipove liječenja kao i svi ostali ( djeca,adolescenti i muškarci). Glavni pristup liječenju je psihoterapija i terapija sa antidepresivima. Takođe postoji i kognitivno-bihevioralna terapija od koje se našim psihijatrima diže kosa na glavi,a ima veću efikasnost nego silno izlaganje psihotropnim hemikalijama.

Depresija,hormoni i reproduktivni ciklus

Promjena nivoa hormona povezana sa reproduktivnim ciklusom može imati duboki uticaj na raspoloženje kod žena. U svjetlu ovoga,vi i vaš doktor morate uvijek gledati na veze između simptoma depresije i ženskog reproduktivnog ciklusa.
  • Je li tvoja depresija povezana sa menstruacijom ili mogući efekat PMS-a na tvoje stanje ?
  • Jesi li trudna i boriš se sa komplikacijama i brigama povezanim sa silnim promjenama koje ti i tvoje tijelo prolazite ? 
  • Da li se borite sa osjećajem tuge,potištenosti i bezvoljnosti nakon poroda ?
  • Da li se približavaš menopauzi ?
Sve ovo nabrojano spada pod reproduktivni ciklus i može da utiče na depresiju ili da je pokrene.



Razlike između liječenja depresije kod žena


Specifični aspekti liječenja moraju skoro uvijek biti adaptirani striktno samo za tu personu,a takav pristup liječenju uglavnom nemaju naši psihijatri. Žene bi trebale da počnu sa manjim dozama antidepresiva nego muškarci zbog specifičnih hormonskih kaskada koje muškarci nemaju.Žene u velikoj većini imaju istovremenu terapiju protiv depresije i anksioznosti ili poremećaja ishrane (anoreksija,bulimija).

Samo-pomoć za žene sa depresijom

Woman in the sun
Možeš da učiniš veliki pomak sa svojom depresijom promjenom samo nekih životnih navika : svakodnevno vježbanje, izbjegavanje nagona za izolacijom,jedenjem zdrave umjesto "junk" hrane za kojom žudiš, kao i izdvajanje vremena za odmor i relaksaciju. Da bi se osjećala bolje,potrebno je vremena,ali tamo možeš brže stići ako odabereš pozitivne izbore za sebe svakodnevno kao i da računaš na potporu drugih u tome.

                                              VIDEO - POZITIVNO RAZMIŠLJANJE 

  • Pričaj o svojim osjećanjima nekome kome vjeruješ, licem u lice ! Podijeli teret koji nosiš sa ljudima koje voliš i kojima vjeruješ. Potraži od njih potporu i pomoć koju trebaš. Ukoliko nemaš nikoga kome bi se mogla ispovjediti, izgradi nove veze i prijateljstva. Biće ti zabavno i skrenut ćeš pažnju sa depresivnih razmišljanja druženjem sa novom ekipom. 
  • Probaj da se održiš u socijalnoj sferi i aktivnostima pa čak iako ti se to ne sviđa. Kada si depresivna,čini ti se da je mnogo ugodnije zavući se u svoj oklop i četiri zida. Ali je naučno dokazano da izlaganje socijalnim aktivnostima i društvu drugih osoba uveliko pomaže u otklanjanju manjih simptoma depresije. Za početak je to sasvim dovoljno,jer depresija se ne liječi preko noći. 
  • Digni se i počni sa aktivnostima. Studije su pokazale da redovna aktivnost  i tijelovježba može biti efektivna isto kao terapija sa antidepresivima pri podizanju životne energije i smanjenju osjećaja umora. Ne moraš da ideš u teretanu. Svakodnevna šetnja u trajanju 30 minuta će te podignuti na svaki mogući način,nema ništa bolje od adrenalinskog udara nakon neke fizičke aktivnosti. Šetnja je korisna za tvoje srce kao i tijelo,pa ćeš vremenom da uvidiš na ogledalu kako ti se linija popravlja,zategnute butine i uspravna ramena će ti biti tako primamljiva te će i to doprinijeti da se riješiš osjećaja samokritike i beskorisnosti.
  • 8 sati sna je neophodno ! Depresija uglavnom podrazumjeva probleme sa spavanjem. Bilo da spavaš previše ili premalo,tvoje raspoloženje će patiti. Počni sa boljim rasporedom spavanja tako što ćeš svaku noć ići u krevet i buditi se u isto vrijeme,pa čak iako na početku to bude zahtijevalo neko sredstvo za spavanje,kad se uhodaš u taj raspored sama ćeš željeti da spavaš i da se budiš u isto vrijeme. Razlog tome je ljudski cirkadijni ritam koji regulišu strukture u mozgu poput epifize i preoptičkih jedara. Dakle programirani smo na sistem rada 16 sati budnosti a 8 spavanja,samo što se kod nas to uglavnom poremeti zbog loših navika gledanja TV-a i monitora u kasne sate.
  • Tokom sunčanih dana izloži se suncu barem 20 minuta svaki dan Sunčeva svjetlost može pomoći u dizanju vašeg raspoloženja,šetnjom vani,ispijanjem kafe u bašti, sjedenje u parku ili na terasi.
  • Praktikuje tehnike relaksacije   Dnevno praktivonje tehnika za relaksaciju može pomoći u odklanjanju simptoma depresije,smanjivanje stresa i podizanja raspoloženja i blagostanja. Probaj jogu,meditaciju,duboko disanje,progresivnu mišićnu relaksaciju. Za sve što te zanima u tom domenu samo pretraži google i youtube, mnogo je članaka i video uradaka na tu temu.
  • Promjene u ishrani – Promjene u ishrani mogu pomoći u uklanjanju simptoma depresije. Smanjivanje soli,masne hrane,alkohola i energetskih napitaka je preporučljivo. Takođe se preporučuje jedenje kompleksnih ugljikohidrata koji se nalaze u voću,povrću i žitaricama.
  • Dodaci prehrani – Vitamin B-6,kalcijum,magnezijum, vitamin E i triptofan (nalazi se u obilju u purećem mesu a od njega nastaje serotonin,koji se opisuje kao "hormon sreće" ) su se pokazali kao korisnim kod žena sa depresijom.
  • Biljni lijekovi – Kantarion ( potrebna je pažnja kod korištenja,jer se ne preporučuje izlazak na sunce nakon konzumacije tog čaja,najbolje ga je piti navečer ),aromatska ulja,valerijana (macina trava ),stolisnik su se dokazali kod eliminisanja depresivnih simptoma.

utorak, 2. prosinca 2014.

Simptomi paničnih napada ( panični poremećaj,atak,generalizirana panika)

Panični napad je nekontrolisani i užasavajući odgovor na svakodnevne situacije,pa čak se javlja i kod osoba koje su duži period u zatvorenom prostoru,u krevetu nepokretni i slično. Osobe koje dožive panični napad,obično ga u prvih nekoliko puta neće prepoznati nego će ga ili zanemariti ili će se javiti doktoru ( obično u hitnu medicinsku službu),zbog toga što se simptomi paničnog napada preklapaju sa simptomima srčanog udara (infarkta miokarda). Ukoliko već primjete obrazac ponavljanja paničnih napada,uglavnom su u stanju stalne anksioznosti (strepnje,nervoze,isčekivanja) i straha od svakog narednog napada. Sam termin "napad" je neprikladan,jer stanje patološkog straha i tjelesni (somatski ) osjećaji koji prate taj strah više spadaju u klasu "poremećaja" ali se ustalio naziv "napad".




Simptomi paničnog napada

Individue sa paničnim poremećajem će vjerovatno da osjete sljedeće simptome i promjene psihičkog stanja : obilno znojenje ( na početku topao a kasnije hladan i ljepljiv znoj", toplo ili hladno strujanje u tijelu, osjećaj gušenja ( stezanja ždrijela,osjećaj punoće u vratu,suhoća ždrijela), ubrzan srčani ritam ( lupanje srca koje se osjeti i bez dodira na grudni koš,u nekim slučajevima nepravilan srčani ritam sa dužim pauzama između otkucaja ), otežano disanje u smislu nedostatka vazduha bez obzira koliko se duboko i brzo diše), tremor ( drhtanje ekstremiteta,drhtanje kompletnog tijela,grčenje mišića, treskavica kao kod groznice) , vrtoglavica, poremećaj u optičkog sistemu u smislu pojave omaglica,sužavanja vidnog polja ili distorzije (izmjene ) vidnog polja, utrnulost (obično u lijevoj ruci bilo da se radi o šaci ili kompletnom ekstremitetu od ramena do šake), izrazita mučnina koja je praćena osjećajem povraćanja i nagona na defekaciju ( veliku nuždu) istovremeno a obično osobe ne mogu ni jedno da izvrše od toga, dezorjentacija ( u smislu gubljenja spoznaje o prostoru u kome se osoba nalazi, osjećaj kao da "gubite razum"). Moguće su kombinacije navedenih simptoma ili pojedinačni simptomi, ALI U SVAKOM SLUČAJU AKO OSJETITE NEŠTO OD NAVEDENOG DA SE JAVITE LJEKARU ŠTO HITNIJE ZBOG SLIČNOSTI SA DRUGIM OZBILJNIJIM POREMEĆAJIMA !

Osobe uglavnom imaju osjećaj da će izgubiti kontrolu nad svojim tijelom,da će se onesvijestiti, da će izgubiti razum, da će uraditi nešto što će ih osramotiti, takođe prisutan je i osjećaj sramote i straha od ljudi koji tu osobu okružuju, osjećaj da će osoba doživjeti srčani udar,moždani udar, da ima aneurizmu, da će mu krvni sudovi eksplodirati,da ima karcinom želudca ili pluća zbog pojave simptoma vezanih za te organe itd.

Ovi skupovi simptoma,psihičkih i fizičkih,traju od nekih 10 minuta pa do 1 sat kod ekstremnih slučajeva. Obično osobe počnu da mjere svoj puls,pritisak,da ubrzaju disanje da bi se nadoknadio vazduh koji "nedostaje",počinju da skakuću po sobi ne bi li na taj način skrenuli misli i aktivirali tijelo, ako se desi u toku sna ili neposredno nakon buđenja obično su osobe prestravljene i hitro traže pomoć od ukućana. 


Otvorite link : Samopomoć kod paničnih napada

Panični napadi se mogu desiti svakome,dakle nema stigmatizacije u smislu da osobama koje to dožive "fali koja daska u glavi". Hemijski i hormonski disbalans,zloupotreba alkohola i droga,akumuliran stres tijekom dužeg perioda,manjak sna i odmora. U narednom postu ću da pišem o načinu na koji sebi možete pomoći u takvim situacijama,da vam priložim neke psihološke metode i savjete.Do narednog čitanja,veliki pozdrav i zapamtite "sve je u vašoj glavi,stoga pozitivno razmišljajte". :)




Ukoliko imate potrebu da se javite anonimno i postavite pitanje,tražite savjet ili nekoga da vas sasluša,javite se na mail koji je ostavljen na blogu ili u komentar,Facebook grupu ili Facebook profil.

Facebook profil

email od psihologa ukoliko vam treba stručni savjet : depradepradepra@gmail.com