Online-psiholoski-centar

Depresija kod žena-Simptomi



Depresija kod žena



Uzroci i Simptomi

depresija-kod-ženaDepresija nije oboljenje tipa "isto nam je svima",posebno kada je riječ o spolu. Ne samo da su žene više podložnije depresiji od muškaraca,nego i uzroci depresije kao i uzorci simptoma koji se javljaju su znatno drugačiji. Mnogo faktora doprinosi unikatnoj kliničkoj slici depresije kod žena-počev od reprudiktivnih hormona (estrogen,progesteron) pa do socijalnog pritiska i do samog odgovora žena na stres. Upoznavanje sa ovim faktorima može da vam pomogne u minimiziranju rizika "dobivanja" depresije kao i liječenja iste.

Razumijevanje depresije kod žena

Depresija je ozbiljno stanje koje može da utiče i naruši bukvalno svaki aspekt vašeg života. Može da pogodi vaš socijalni život,vaše veze,karijeru,kao i osjećaj samo-vrijednosti i smisla života kojeg živite. Znajte da je kod žena tendencija ka depresiji naročito izražena zbog niza fizioloških i pato-fizioloških uzroka. Nacionalni institut za mentalno zdravlje u Njemačkoj je sproveo statistiku i došao do zaključka da 1 od 8 žena će imati simptome depresije u jednom periodu svoga života.
Ako se osjećaš tužno,sa krivicom,umorno,bezvoljno,sa mislima koje do sad nisu zauzimale "prostor" u tvom mozgu ili generalno se osjećaš "dolje" (eng.down),moguće je da patiš od depresije. Ali dobra vijest je da je depresija IZLJEČIVA. I što više razumiješ i učiš o depresiji,bićeš spremnija da se uzmeš u koštac sa istom.


Znaci i simptomi depresije kod žena

Simptomi depresije kod žena su generalizirani kao :

  • Depresivno raspoloženje
  • Gubitak interesa i zadovoljsta u aktivnostima u kojima ste prije uživali
  • Osjećaji krivice,beznađa i beskorisnosti
  • Samoubilačke misli i ponavljano razmišljanje o smrti
  • Poremećaj spavanja(mnogo spavanja ili malo spavanja)
  • Promjena apetita i težine
  • Smanjena koncentracija i mentalna oštrina
  • Nedostatak živahnosti i umor

Razlike između depresije kod žena i muškaraca

Iako su neki od znakova i simptoma depresije isti za žene i muškarce,žene teže da ispoljavaju određene simptome češće od muškaraca. Na primjer,sezonski afektivni poremećaj-depresija tokom zimskih mjeseci zbog smanjenih nivoa sunčeve svjetlosti-je češća kod žena. Takođe,žene su podložne ispoljavanju netipičnih simptoma depresije. Kod netipične depresije umjesto "manje spavanja,manje jedenja i manje težine" dešava se obrnuto, "previše spavanja,povećan unos ugljikohidrata i dobivanje na težini". Osjećaji krivice povezani sa depresijom su dosta zastupljeniji i naglašeniji kod žena. Žene takođe imaju veću stopu oboljenja od štitne žlijezde (lat.glandula thyreoidea) . Zbog toga što hipotireodizam ( nedovoljno lučenje hormona štitne žlijezde) može uzrokovati depresiju,potrebno je od strane ljekara da se prvo to ispita i eventualno poveže ili odbaci kao uzrok depresije.

Razlike između depresije kod žena i muškaraca
Žene teže da:Muškarci teže da:
Krive sebe
Krive druge
Osjećaju se tužno,apatično i beskorisno
Osjećaju bijes,iritabilnost i napumpan ego
Osjećaju se anksiozno i preplašeno
Osjećaju sumnju i osjećaj posmatranja
Izbjegavaju konflikt pod svaku cijenu
Stvaraju konflikt
Osjećaju se usporeno i nervozno
Osjećaju se hiperaktivno
Imaju teškoće u postavljanju granica
Neophodno im je da kontrolišu situaciju
Lakše pričaju o svojim problemima 
Osjećaju se "slabi" da bi pričali o svojim problemima
Koriste hranu,prijatelje i "ljubav" da bi se zaliječile.
Koriste alkohol,TV,sport i seks da se zaliječe.

Uzroci depresije kod žena

Žene dva puta češće oboljevaju od depresije nego muškarci. Mnogo je teorija koje pokušavaju da objasne veću incidencu depresije kod žena. Mnogi faktori su uključeni uključujući biološke,fiziološke i socijalne :

Biološki i hormonalni uzroci :

  • Prementrualni problemi – Promjena nivoa hormona tokom menstrualnog ciklusa može uzrokovati poznate simptome premenstrualnog sindroma kao što su nadutost,iritabilnost,umor i emocionalna reaktivnost. Mnogim ženama PMS je blag ali kod nekih žena simptomi su dovoljno ozbiljni da poremete svakodnevni život i uglavnom to spada pod dijagnozu "menstrualni disforični poremećaj".
  • Trudnoća i neplodnost – Mnogo hormonalnih promjena koje se odvijaju tokom trudnoće može doprinijeti depresiji,takođe i pobačaj,neželjena trudnoća i neplodnost imaju uticaja na razvijanje simptoma depresije.
  • Postpartalna depresija – Veliki broj novopečenih majki doživi promjenu raspoloženja koja se manifestira u iznimno velikoj tuzi, isključenju od sredine,zapostavljanje djeteta,pa čak i nerealna razmišljanja praćena željom da se riješi djeteta. Uzroci su uglavnom hormonalne prirode i variraju kod žena u smislu intenziteta.
  • Premenopauza i menopauza – Žene mogu biti osjetljive na fluktuacije hormona tokom premenopauze kao i same menopauze,posebno žene koje su u prošlosti imale tendenciju ka depresiji ili su imale dijagnozu klasične depresije.

Nema komentara:

Objavi komentar