Liječenje depresije kod žena
Velika većina žena koje pate od depresije dobije iste tipove liječenja kao i svi ostali ( djeca,adolescenti i muškarci). Glavni pristup liječenju je psihoterapija i terapija sa antidepresivima. Takođe postoji i kognitivno-bihevioralna terapija od koje se našim psihijatrima diže kosa na glavi,a ima veću efikasnost nego silno izlaganje psihotropnim hemikalijama.
Depresija,hormoni i reproduktivni ciklus
Promjena nivoa hormona povezana sa reproduktivnim ciklusom može imati duboki uticaj na raspoloženje kod žena. U svjetlu ovoga,vi i vaš doktor morate uvijek gledati na veze između simptoma depresije i ženskog reproduktivnog ciklusa.
- Je li tvoja depresija povezana sa menstruacijom ili mogući efekat PMS-a na tvoje stanje ?
- Jesi li trudna i boriš se sa komplikacijama i brigama povezanim sa silnim promjenama koje ti i tvoje tijelo prolazite ?
- Da li se borite sa osjećajem tuge,potištenosti i bezvoljnosti nakon poroda ?
- Da li se približavaš menopauzi ?
Sve ovo nabrojano spada pod reproduktivni ciklus i može da utiče na depresiju ili da je pokrene.
Specifični aspekti liječenja moraju skoro uvijek biti adaptirani striktno samo za tu personu,a takav pristup liječenju uglavnom nemaju naši psihijatri. Žene bi trebale da počnu sa manjim dozama antidepresiva nego muškarci zbog specifičnih hormonskih kaskada koje muškarci nemaju.Žene u velikoj većini imaju istovremenu terapiju protiv depresije i anksioznosti ili poremećaja ishrane (anoreksija,bulimija).
Samo-pomoć za žene sa depresijom
Možeš da učiniš veliki pomak sa svojom depresijom promjenom samo nekih životnih navika : svakodnevno vježbanje, izbjegavanje nagona za izolacijom,jedenjem zdrave umjesto "junk" hrane za kojom žudiš, kao i izdvajanje vremena za odmor i relaksaciju. Da bi se osjećala bolje,potrebno je vremena,ali tamo možeš brže stići ako odabereš pozitivne izbore za sebe svakodnevno kao i da računaš na potporu drugih u tome.
VIDEO - POZITIVNO RAZMIŠLJANJE
- Pričaj o svojim osjećanjima nekome kome vjeruješ, licem u lice ! Podijeli teret koji nosiš sa ljudima koje voliš i kojima vjeruješ. Potraži od njih potporu i pomoć koju trebaš. Ukoliko nemaš nikoga kome bi se mogla ispovjediti, izgradi nove veze i prijateljstva. Biće ti zabavno i skrenut ćeš pažnju sa depresivnih razmišljanja druženjem sa novom ekipom.
- Probaj da se održiš u socijalnoj sferi i aktivnostima pa čak iako ti se to ne sviđa. Kada si depresivna,čini ti se da je mnogo ugodnije zavući se u svoj oklop i četiri zida. Ali je naučno dokazano da izlaganje socijalnim aktivnostima i društvu drugih osoba uveliko pomaže u otklanjanju manjih simptoma depresije. Za početak je to sasvim dovoljno,jer depresija se ne liječi preko noći.
- Digni se i počni sa aktivnostima. Studije su pokazale da redovna aktivnost i tijelovježba može biti efektivna isto kao terapija sa antidepresivima pri podizanju životne energije i smanjenju osjećaja umora. Ne moraš da ideš u teretanu. Svakodnevna šetnja u trajanju 30 minuta će te podignuti na svaki mogući način,nema ništa bolje od adrenalinskog udara nakon neke fizičke aktivnosti. Šetnja je korisna za tvoje srce kao i tijelo,pa ćeš vremenom da uvidiš na ogledalu kako ti se linija popravlja,zategnute butine i uspravna ramena će ti biti tako primamljiva te će i to doprinijeti da se riješiš osjećaja samokritike i beskorisnosti.
- 8 sati sna je neophodno ! Depresija uglavnom podrazumjeva probleme sa spavanjem. Bilo da spavaš previše ili premalo,tvoje raspoloženje će patiti. Počni sa boljim rasporedom spavanja tako što ćeš svaku noć ići u krevet i buditi se u isto vrijeme,pa čak iako na početku to bude zahtijevalo neko sredstvo za spavanje,kad se uhodaš u taj raspored sama ćeš željeti da spavaš i da se budiš u isto vrijeme. Razlog tome je ljudski cirkadijni ritam koji regulišu strukture u mozgu poput epifize i preoptičkih jedara. Dakle programirani smo na sistem rada 16 sati budnosti a 8 spavanja,samo što se kod nas to uglavnom poremeti zbog loših navika gledanja TV-a i monitora u kasne sate.
- Tokom sunčanih dana izloži se suncu barem 20 minuta svaki dan Sunčeva svjetlost može pomoći u dizanju vašeg raspoloženja,šetnjom vani,ispijanjem kafe u bašti, sjedenje u parku ili na terasi.
- Praktikuje tehnike relaksacije Dnevno praktivonje tehnika za relaksaciju može pomoći u odklanjanju simptoma depresije,smanjivanje stresa i podizanja raspoloženja i blagostanja. Probaj jogu,meditaciju,duboko disanje,progresivnu mišićnu relaksaciju. Za sve što te zanima u tom domenu samo pretraži google i youtube, mnogo je članaka i video uradaka na tu temu.
- Promjene u ishrani – Promjene u ishrani mogu pomoći u uklanjanju simptoma depresije. Smanjivanje soli,masne hrane,alkohola i energetskih napitaka je preporučljivo. Takođe se preporučuje jedenje kompleksnih ugljikohidrata koji se nalaze u voću,povrću i žitaricama.
- Dodaci prehrani – Vitamin B-6,kalcijum,magnezijum, vitamin E i triptofan (nalazi se u obilju u purećem mesu a od njega nastaje serotonin,koji se opisuje kao "hormon sreće" ) su se pokazali kao korisnim kod žena sa depresijom.
- Biljni lijekovi – Kantarion ( potrebna je pažnja kod korištenja,jer se ne preporučuje izlazak na sunce nakon konzumacije tog čaja,najbolje ga je piti navečer ),aromatska ulja,valerijana (macina trava ),stolisnik su se dokazali kod eliminisanja depresivnih simptoma.
Nema komentara:
Objavi komentar